roku,

AKTUALNOŚCI ARCHIWALNE:Światowy Dzień Walki z Rakiem - 4 luty 2017 rok

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że już po raz 17 -sty odbędą się "Dni Otwarte" w placówkach onkologicznych na terenie całego kraju, podczas których można będzie skorzystać z porad specjalistów i poddać się badaniom w kierunku wykrywania raka. W województwie podlaskim na "Dni Otwarte" w dniu 4 lutego zaprasza Białostockie Centrum Onkologii.

Około 20% wszystkich zgonów w Polsce, w tym około 40% zgonów u kobiet w wieku 45-65 lat i 30% zgonów u mężczyzn w wieku 45-65 lat spowodowanych jest chorobami nowotworowymi.

Choroby nowotworowe są drugą pod względem częstości przyczyną umieralności ludzi w Polsce, a wcześnie wykryte dają szansę na wyzdrowienie.. Z uwagi na to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca mieszkańców powiatu do odwiedzenia w tym dniu Białostockiego Centrum Onkologii i zatroszczenia się o swój stan zdrowia.

Program "Dnia otwartego" w Białostockim Centrum Onkologii znajduje się poniżej:


"FluMania"
Kampania z profilaktyki grypy 2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy powstała kampania edukacyjna adresowana do szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz podmiotów prowadzących działalność leczniczą .

W ramach kampanii opracowano ulotkę, plakat, grę o nazwie "FluMania" na smartfony i tablety (do pobrania jako bezpłatna aplikacja z Google Play oraz AppStore) oraz dwa konkursy do szkół i podmiotów leczniczych.

Celem jest promocja profilaktyki grypy poprzez zabawę.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca do zapoznania się z załączonymi materiałami i wzięcia udziału w konkursach. Szczególnie warte zainteresowania są gry edukacyjne, w których uczestnik ma do rozwiązania szereg zadań logicznych, pytań merytorycznych i na każde pytanie znajdzie poprawną odpowiedź.Konkurs fotograficzny ph. "Oddal to" - 31.05 do 30.06.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zaprasza mieszkańców powiatu, a szczególnie młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym z wykorzystaniem mediów społecznościowych i aplikacji, zorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie.

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania zdrowym stylem życia poprzez wykonanie zdjęć z użyciem aplikacji "oddal to". Tematyka zdjęć powinna nawiązywać do hasła "Oddalcie to, co niezdrowe z waszego życia". Aplikację należy pobrać ze stron sklepu Google play lub App Store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zencore.pinchresizephotoapp.

Konkurs został ogłoszony w dwóch kategoriach. Pierwsza do ogółu społeczeństwa, druga do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Konkurs dla ogółu społeczeństwa trwa do 30 czerwca 2016 roku. Zdjęcia wykonane aplikacją NALEŻY PRZESŁAC DO GIS ZA POMOCĄ STRONY INTERNETOWEJ: www.oddalto.gis.gov.pl

Konkurs adresowany do szkół trwa do 30 września 2016 roku.

Ze zdjęć wykonanych przez uczniów podczas wakacji, klasa czy nawet cała szkoła przygotowuje pracę: kolaż, infografikę lub plakat, którą zapisuje na nośniku cyfrowym i przesyła do Głównego Inspektora Sanitarnego na adres ul. Targowa 65 , 03-725 Warszawa.

Na laureatów konkursu czekają wysokie nagrody. Za zajęcie:

I miejsca - karta podarunkowa o wartości 10 000 zł.

II miejsca - o wartości 7000 zł.

III miejsca - o wartości 3000 zł.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce życzy inspiracji i powodzenia w konkursie.

Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu. Poniżej zamieszczono niezbędne formularze wymagane przy zgłoszeniu prac.

Opracowała Barbara GrynczelPowiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV / AIDS
14 kwietnia 2016 roku, godzina 10:00
Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Sokółce, ul. Piłsudskiego 8

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że 14.04.2016 roku odbędzie się Etap powiatowy Olimpiady wiedzy o HIV / AIDS , do której przystąpią uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sokólskiego: Zespołu Szkół w Suchowoli, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, Zespołu Szkół w Sokółce, Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce i Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce.

Wcześniej w szkołach tych odbyły się eliminacje klasowe i szkolne. W eliminacjach powiatowych weźmie udział 25 uczniów (z każdej szkoły pięciu najlepszych).

Organizatorami olimpiady w powiecie sokólskim jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce życzy wszystkim uczestnikom powodzenia.

Trzech laureatów z powiatu sokólskiego weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich w Białymstoku.

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu sokólskiego w roku 2015Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2016 - "Pokonaj cukrzycę!"

Cukrzyca to ciągle rozpowszechniająca się choroba. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca może być siódmą z kolei przyczyną występowania zgonów!

W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, który przypada corocznie 7 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia WHO w 2016 roku podejmuje działania związane z promocją wiedzy o cukrzycy.

Planowane wydarzenia mają na celu podjęcie konkretnych działań w walce z chorobą, popularyzację wiedzy na temat cukrzycy, a także ogłoszenie pierwszego światowego raportu o cukrzycy.

Na całym świecie na cukrzycę choruje prawie 350 mln ludzi. W roku 2012 była to bezpośrednia przyczyna 1,5 mln zgonów! WHO przyjmuje jako cel zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca, do 2030 r.

Cukrzyca jest to choroba niezakaźna, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystać własnej do procesu metabolizmu. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie przeniknie do komórek organizmu, jej stężenie może wzrosnąć do szkodliwego poziomu. Podwyższony poziom cukru we krwi może powodować zaburzenia narządów wewnętrznych w organizmie ludzkim, a w szczególności: oczu, serca i naczyń krwionośnych, nerek czy układu nerwowego.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby:

Aktywność fizyczna, zrównoważona dieta, unikanie używek (nadużywania alkoholu, palenia papierosów) przyczyniają się do zapobiegania cukrzycy.Wskazówki dla mieszkańców powiatu w przypadku zagrożenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że na stronie internetowej Cyfrowego Urzędu Administracji Publicznej https://e-podlaskie.eu/wczk/poradniki znajdują się materiały edukacyjne opracowane w formie poradników i prezentacji multimedialnych na temat sposobu postępowania w przypadku różnego typu zagrożeń, w tym żywiołów związanych z porami roku, katastrof chemicznych i biologicznych oraz bezpieczeństwa w czasie zimowego i letniego wypoczynku.

W związku z powyższym PPIS w Sokółce zachęca do zapoznania się z opracowanymi materiałami, ponieważ znajdują się tam ważne informacje i wskazówki dotyczące postępowania w konkretnych sytuacjach. W przypadku potrzeby poszukiwania pomocy należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Dostępny jest on bezpłatnie w 27 krajach Unii Europejskiej.Finał Konkursu form teatralnych "Narkotyki, dopalacze - droga donikąd" - rozstrzygnięty .

W dniu 11.12.2015 roku na scenie sokólskiego kina "Sokół" prezentowały się zespoły młodzieżowe z trzech gimnazjów w Sokółce.

Do konkursu przystąpiło 5 zespołów (dwa z Gimnazjum Nr 1, dwa z Gimnazjum Nr 2 i jeden z Gimnazjum Nr 3 w Sokółce) liczących łącznie 31 uczniów w różnym wieku od 11 do 15 lat.

Każda grupa miała swój własny pomysł na sztukę. Tematy się nie powtarzały. Wykorzystywano różne formy przekazu dialog, śpiew, taniec. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, bowiem poziom wszystkich występów był bardzo dobry. Różnice w punktacji były 1 punktowe. Ostatecznie werdykt wyglądał następująco:

I miejsce za sztukę "Narkolandia" autorstwa Wiktorii Kozak w wykonaniu: Wiktorii Kozak, Weroniki Słoma, Gabrieli Sujeta, Gabrieli Bronowicz, Ani Białous. Julii Żakiewicz. oraz operatora technicznego Marcina Łukaszewicza. Zespół z Gimnazjum Nr 1 w Sokółce.

II miejsce za sztukę "Jedna chwila" autorstwa Aleksandry Drożdżewicz w wykonaniu: Aleksandry Drożdżewicz, Alicji Daszuty , Jakuba Łowczeckiego, Natalii i Sylwii Sitko oraz operatora technicznego Mateusza Paszko. Zespół z Gimnazjum Nr 3 w Sokółce.

III miejsce za sztukę "Dresowy kapturek" autorstwa Huberta Kiedy w wykonaniu: Huberta Kiedy, Michała Gojko, Artura Lingo, Filipa Bakuna i Jakuba Sawickiego. Zespół z Gimnazjum Nr 2 w Sokółce.

na IV równorzędnym miejscu znalazły się dwa zespoły:

Opiekunami zespołów byli:

Każdy z uczestników konkursu i opiekunów został nagrodzony. Fundatorem nagród była Burmistrz Sokółki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce serdecznie dziękuje uczniom, opiekunom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania.

Opracowała Barbara Grynczel
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce
i Burmistrz Sokółki
Zapraszają mieszkańców Sokółki
na Finał Konkursu form teatralnych
z zakresu profilaktyki uzależnień
pod tytułem "Narkotyki, dopalacze - droga donikąd"

do Kina Sokół w dniu 11 grudnia 2015 roku o godzinie 10:00.

W programie wystąpi młodzież ze szkół gimnazjalnych w Sokółce oraz Zespół teatru amatorskiego "Coś" z Sokólskiego Ośrodka Kultury.
Akcja działań edukacyjnych w dniach 19 - 20 listopada 2015 z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia z udziałem pracowników Oświaty Zdrowotnej PSSE w Sokółce.

W trzech szkołach ponadgimnazjalnych (w Zespole Szkół w Sokółce, w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce i w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce) pracownicy Oświaty Zdrowotnej na zaproszenie kierownika Medycyny szkolnej w Sokółce i pedagogów szkolnych wzięli udział w spotkaniach edukacyjnych z młodzieżą, których celem była profilaktyka alkoholowa i nikotynowa. Dużą atrakcją we wszystkich szkołach okazały się pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu i zadania zręcznościowe z użyciem alkogogli. Po wykonaniu pomiaru z każdym uczniem rozmawiano i przekazywano ulotki.

Spotkania przebiegały w miłej atmosferze.

W Zespole Szkół w Sokółce pracownicy Oświaty Zdrowotnej PSSE w Sokółce weszli w skład jury rozstrzygającego konkurs plastyczny na plakat zachęcający do rzucenia palenia .

W spotkaniach wzięło udział 229 osób ze wszystkich szkół. W pomiarze tlenku węgla w wydychanym powietrzu - 153 osoby. W tej grupie znalazło się 60 osób palących. W zadaniach zręcznościowych w alkogoglach wzięło udział 80 uczniów. W załączeniu dokumentacja fotograficzna.01. 12. 2015r. - Światowy Dzień Walki z AIDS

Świat po raz pierwszy usłyszał o AIDS w 1981 roku od amerykańskiego lekarza Michaela Gottlieba. W Polsce pierwszy przypadek tej choroby odnotowano 1985 roku.

Pierwsze informacje o HIV/AIDS budziły strach i przerażenie. A jak jest dzisiaj?

Przeciętny Polak myśli, że temat jest mu znany, ale jednocześnie jego nie dotyczy. Mimo, że znane są drogi zakażenia i możliwości przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się HIV, coraz więcej osób, szczególnie młodych zakaża się.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca mieszkańców powiatu do poddania się badaniom w kierunku HIV, tym bardziej, że nadarza się ku temu okazja z tytułu Europejskiego dnia testowania jak też wspomnianego Światowego Dnia Walki z AIDS . Nie rozpoczniemy tej walki bez znajomości swojego statusu serologicznego.

Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Opracowała Barbara GrynczelKampania edukacyjna: Coś Was łączy? Zrób test na HIV.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje mieszkańców powiatu sokólskiego o trwającej od 16 listopada kampanii "Coś Was łączy? Zrób test na HIV", adresowanej do ogółu społeczeństwa.

Głównym celem przedsięwzięcia i towarzyszącej mu kampanii jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób.

Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym.

Testy można będzie wykonać w Europejskim tygodniu testowania w wielu miejscach w Polsce w dniach 20-27 listopada 2015 roku .

W województwie podlaskim Europejski tydzień testowania odbywać się będzie w dniach: od 23 listopada do 3 grudnia. Punkt diagnostyczny będzie czynny codziennie

Poza tym okresem badanie w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie:

Szczegóły dotyczące kampanii znajdują się na stronie Krajowego Centrum do spraw AIDS pod adresem: http://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/11.html

Opracowała Barbara GrynczelEUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH - 18 LISTOPADA 2015

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA) skierowany jest do ogółu odbiorców oraz do pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy przepisujących leki.

Głównym celem obchodów EDWA jest cykliczne stworzenie okazji do zwiększania świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest antybiotykooporność, oraz do promowania wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przypomina o rozważnym stosowaniu antybiotyków z uwagi na możliwość powstania antybiotykooporności.

Rozważne stosowanie antybiotyków może zapobiegać występowaniu bakterii odpornych na antybiotyki.

Dane epidemiologiczne z ostatnich lat potwierdzają, że antybiotykooporność staje się poważnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia publicznego całej Unii Europejskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.antybiotyki.edu.pl/

Plakat do pobrania: Europejski Dzień Wiedzy o AntybiotykachŚwiatowy Dzień Rzucenia Palenia.

Co roku 19 listopada, miliony palaczy na całym świecie powstrzymuje się od palenia tytoniu. Jest to świetna okazja do całkowitego rozstania się z nałogiem.

Kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia Tytoniu skierowana jest do biernych palaczy, osób palących w obecności innych oraz świadków palenia w obecności innych.

Jej celem będzie trwała zmiana zachowań zdrowotnych poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej nt. zdrowotnych następstw palenia tytoniu oraz zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.

Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy. Pali, bo musi i czuje głód nikotynowy. Zanim sięgniemy po papierosa, zastanówmy się, czy palenie papierosów szkodzi? Jakie skutki ponosimy?

Niezaprzeczalnym jest fakt, że palenie powoduje bardzo poważne choroby. Są to między innymi nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Po drugie, naukowcy dowiedli, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Wynika to z tego, że każdy nałogowy palacz z własnej głupoty i na własne życzenie, skraca swe życie o parę lat. Z drugiej strony , szkodząc sobie, szkodzi także innym. Bierne palenie jest bardzo szkodliwe, gdyż dym nikotynowy jest silną trucizną i zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych. W przypadku kobiet w ciąży wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Dzieci palaczek rodzą się mniejsze, niedotlenione, częściej chorują i gorzej się rozwijają. Niewątpliwie, każdy palacz na co dzień nosi znamiona swego nałogu. Poszarzała cera, żółte zęby i palce, ubranie nieświeże, przesiąknięte wonią papierosów. Wygląd ten jest zaprzeczeniem człowieka zdrowego, wysportowanego, eleganckiego, z niechęcią widzianego wśród ludzi, prowadzących zdrowy tryb życia. Z pewnością relacje towarzyskie i między jednymi i drugimi prowadzą do konfliktów, a bezkarność palaczy i arogancja wobec niepalących, stwarza niemiłą, nerwową atmosferę.

Następne zagadnienie to ekonomiczne skutki palenia papierosów. Ceny ich są bardzo wysokie i miesięczny wydatek na ich zakup jest bardzo znaczący. W sposób zasadniczy obniża budżet domowy palacza. Nałóg palenia papierosów jest bardzo niebezpieczny, zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Wielu palaczy zapada na poważne choroby, znaczna ich część przedwcześnie umiera. Mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia, a papierosom mówić " NIE!".

Dlatego: "RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI".
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że w dniach 19-23 października 2015 r. w państwach członkowskich UE obchodzony był Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, będący zwieńczeniem kampanii informacyjnej pn. "Stres w pracy? Nie, dziękuję!", prowadzonej w latach 2014-2015 przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy i jej krajowe punkty centralne.

Do pobrania:


"Każdy inny, wszyscy równi" - happening

W ubiegły piątek, 9.10.2015 roku, pracownicy oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sokółce na zaproszenie Wydziału Zdrowia i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce przyłączyli się do happeningu zorganizowanego przez "Stowarzyszenie Q Pomocy" pt. "Każdy inny, wszyscy równi", przed kinem Sokół w Sokółce.

Przy punkcie medycznym utworzono punkt edukacyjny promujący zdrowy styl życia. Prowadzono rozmowy, pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu i rozdawano ulotki. Mimo chłodu punkt cieszył się zainteresowaniem. Przeprowadzono 30 pomiarów tlenku węgla wśród osób w różnym wieku (palących, niepalących, bądź podejmujących próby zerwania z nałogiem).

Głównym celem happeningu było uzmysłowienie mieszkańcom powiatu trudności i barier, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne, a jednocześnie uwrażliwienie na to, co mają nam do powiedzenia i przekazania.Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sokółce w sprawie jakości wody w wodociągu publicznym w Sokółce

W związku z pojawiającymi się sugestiami medialnymi o zagrożeniu powodowanym przez składowisko odpadów w Karczach dla jakości wody w wodociągu publicznym w Sokółce Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że woda dostarczana przez ten wodociąg spełnia parametry jakościowe określone przez Ministra Zdrowia i nadaje się do spożycia przez ludzi.

Źródłem wiedzy na ten temat jest monitoring jakości wody wodociągowej dostarczanej konsumentom. Monitoring obejmuje badania laboratoryjne w ramach nadzoru sanitarnego, sprawowanego przez inspekcję sanitarną oraz kontroli wewnętrznej wykonywanej przez przedsiębiorstwo wodociągowe (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Sokółce).

Ostatnie badania wody w wodociągu w Sokółce miały miejsce:Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w związku z coraz częstszymi poparzeniami ludzi związanymi z kontaktem z dziko rosnącą rośliną nazywaną barszczem Sosnowskiego przestrzega mieszkańców powiatu przed nierozważnym zachowaniem i podaje podstawowe zasady postępowania profilaktycznego:

Jak się ustrzec przed poparzeniem

 • Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
 • Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
 • W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Objawy

 • Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
 • Następnie - zależnie od nasilenia poparzenia - mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
 • Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną - największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
 • Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu

 • Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
 • W każdym przypadku - niezależnie od stopnia nasilenia objawów - należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
 • W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
 • Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
 • Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
 • W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Barszcz Sosnowskiego pomimo swojego charakterystycznego wyglądu jest mylony z innymi gatunkami roślin. Dlatego też, PPIS zachęca osoby zainteresowane do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie www.barszcz.edu.pl pozwalającymi znaleźć odpowiedź na pytania:

Opracowała Barbara GrynczelKampania edukacyjna "Hivokryzja. Wyleczmy się"

VIII 2015 - IV 2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje mieszkańców powiatu o trwającej kampanii "Hivokryzja. Wyleczmy się." , adresowanej do ogółu społeczeństwa.

Celem kampanii jest wyleczenie ludzi z hipokryzji wobec osób zakażonych wirusem HIV.

Mimo deklarowanej powszechnie tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV, osoby zakażone doświadczają często odrzucenia i alienacji. Jest to w dzisiejszych czasach największy problem osób żyjących z HIV, a nie jest nim już samo zakażenie, które można kontrolować lekami i z którym żyje się do późnej starości.

Negatywne zachowania osób zdrowych wobec zakażonych wynikają z niewiedzy, ponieważ boimy się tego czego nie rozumiemy.

Dlatego też Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca do pogłębienia wiedzy na temat profilaktyki HIV/AIDS i odwiedzenia stron internetowych powstałych na potrzeby kampanii. Istotnym elementem kampanii jest 2 minutowy film, będący przesłaniem osoby zakażonej, adresowanym do osób zdrowych .

Adresy stron: http://www.hivokryzja.pl/o_kampanii , http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rusza-kampania-spoleczna-hivokryzja-wyleczmy-sie/dmydf7

HIVOKRYZJA - ULOTKA 1

HIVOKRYZJA - ULOTKA 2
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w związku ze wzrostem zatruć spowodowanych zażywaniem nowych narkotyków tzw. dopalaczy podaje osobom zainteresowanym informacje o działających infoliniach i miejscach, w których można szukać pomocy.

Najważniejsze numery telefonów:

800 060 800 - Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego.

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12.00-20.00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.

800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-8.00 pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach
od 8.15 do 20.00.

112 - Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Miejsca leczenia:

http://pzks.pl/main/osrodki/podlask.htm
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przyłącza się do działań edukacyjnych zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pt. "Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy!" zainicjowanej przez Fundację "Aby żyć".

Powodem zainicjowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej jest konieczność podniesienia świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i ochrony przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze. W Polsce najcięższymi chorobami wywoływanymi przez kleszcze są borelioza i KZM. W odróżnieniu od boreliozy, w przypadku której nie ma skutecznej profilaktyki, przed KZM można się ochronić w 99% poddając się szczepieniom ochronnym.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów lub nawet zgonu u 1-4% przypadków.

W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczący wzrost przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W roku 2014 zarejestrowano 196 zachorowań, a w roku 2013 aż 225 podczas gdy w latach 1990-1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie. W województwie podlaskim w minionym roku odnotowano 110 zachorowań, a w powiecie sokólskim 14. Wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest następstwem większej przeżywalności kleszczy.

Kampania rozpoczęła się 9 kwietnia i potrwa do końca września br.

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej organizator zaplanował zintegrowane działania w mediach:

 • Radio (spot emitowany w wybranych rozgłośniach radiowych)
 • Internet (prowadzenie strony internetowej szczepkleszcz.pl zawierającej kompendium wiedzy na temat kleszczy i szczepień zabezpieczających przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), strony Facebook oraz kanału You Tube, na którym w chwili obecnej można obejrzeć sondę społeczną sprawdzającą wiedzę na temat KZM, spot promujący kampanię z udziałem jej Ambasadorów oraz sondę z udziałem dzieci. Ponadto na portalu Onet Zdrowie prowadzona jest specjalna sekcja edukacyjna poświęcona tematyce KZM http://kobieta.onet.pl/zdrowie/cowtrawiepiszczy/bezpieczna-majowka-bez-kleszczy
 • Prasa (informacyjne layouty) w prasie codziennej i magazynach: wydania ogólnopolskie i lokalne.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca mieszkańców powiatu do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi kampanii i rozważenia potrzeby szczepień profilaktycznych.

Opracowała Barbara Grynczel

Kleszcze - plakatPlakat_B3_WHO_1
Plakat_B3_WHO_2

INFORMACJA
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sokółce
o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu sokólskiego w roku 2014
Pięć kroków do bezpiecznej żywności
Zasady bezpiecznego spożycia surowych warzyw i owoców

Broszura - ciąża
Ulotka - ciąża
Broszura - rodzina
Ulotka - rodzina
Spoty kampanii KIK/68

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w związku z istniejącym ciągłym zagrożeniem dla zdrowia związanym z zażywaniem przez młodzież środków psychoaktywnych tzw. dopalaczy przestrzega młodzież przed ich zażywaniem. Dopalacze, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie stanowią łagodniejszej wersji narkotyków. Przeciwnie - niejednokrotnie działają silniej, a przez to są bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Działania inspekcji sanitarnej zmierzające do wyeliminowania punktów dystrybucji tych związków nie rozwiążą problemu.
Dlatego też PPIS w Sokółce apeluje o niepodejmowanie prób eksperymentowania z tymi związkami.

Zachęcam do zapoznania się z treścią ulotek opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

ULOTKA-mlodziez-2014-12-03
ULOTKA-rodzice-2014-12-03


Program "Zapobieganie zakażeniom HCV"- Projekt 5 pt. Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji HCV" informuje o

szkoleniach w zakresie prewencji HCV


9 grudnia 2014 roku w Kinie Sokół w Sokółce odbył się konkurs form teatralnych pod hasłem "Sztuka odmawiania" zorganizowany w ramach programu "Znajdź właściwe rozwiązanie" .

Tematyka konkursu nawiązywała do profilaktyki uzależnień. Do konkursu przystąpiło 7 zespołów z pięciu szkół gimnazjalnych z powiatu sokólskiego.

Wśród nich znalazły się następujące grupy:
 • uczniowie z Gimnazjum w Kuźnicy w scence "Masz wybór zapytaj Anię",
 • uczniowie z Gimnazjum w Janowie w scence "Jak się pościelisz, tak się wyśpisz",
 • dwa zespoły z Gimnazjum Nr 2 w Sokółce w scenkach "Przebudzenie" i "Miej własne zdanie"
 • uczniowie z Gimnazjum Nr 3 w Sokółce w scence "Mam wybór"

Uczniowie dotykali tematów i problemów z którymi boryka się młodzież w różnych sytuacjach i z różnych pobudek. W każdej ze scen przedstawione były postacie o silnych dominujących osobowościach jak i słabszych bardziej wrażliwych, które musiały stoczyć wewnętrzną walkę by odmówić.
Przedstawione formy teatralne nie powielały się, zaskakiwały formą, treścią i scenografią.

Jury biorąc wszystkie aspekty pod uwagę wybrało zwycięzców:

I miejsce przyznano zespołowi z Gimnazjum Nr 2 w Sokółce za scenkę "Miej własne zdanie"
II miejsce przyznano zespołowi z Gimnazjum Nr 1 w Sokółce za scenkę "Domówka"
III miejsce przyznano zespołowi z Gimnazjum Nr 3 za scenkę "Mam wybór"

Poza konkursem wystąpił zespół teatru amatorskiego "Coś" działający pod kierownictwem Michała Geniusza przy Sokólskim Ośrodku Kultury w sztuce "Cień, który zostawił człowieka".

Nagrody ufundował Burmistrz Sokółki.

Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce,
a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Sokółce i Sokólski Ośrodek Kultury.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce
i Burmistrz Sokółki
zapraszają mieszkańców Sokółki
na Finał konkursu form teatralnych p.h. "Sztuka odmawiania"
z zakresu profilaktyki uzależnień
do Kina Sokół w dniu 9 grudnia 2014 roku o godzinie 10.00.

W programie wystąpi młodzież ze szkół gimnazjalnych powiatu sokólskiego
oraz Zespół teatru amatorskiego "Coś"
z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Palenie a nasze zdrowie".


Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. III szkół podstawowych.

Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce, a fundatorem nagród Burmistrz Sokółki.

Celem konkursu było: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy dzieci nt. szkodliwości palenia tytoniu.
Na konkurs wpłynęło: ogółem 19 prac plastycznych z 7 szkół podstawowych.

Komisja konkursowa przyznała:

I miejsce:

Martynie Szkiłądź ucz. kl. III Szkoły Podstawowej w Białousach


II miejsce:

Dominice Kieda ucz. kl. III Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance


III miejsce:

Karolowi Kuczko ucz. kl. III Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance


Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.20 listopada 2014 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna pt. "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka" zainicjowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę Ministra Zdrowia, trwająca do końca 2015 roku.

Celem kampanii jest zachęcenie kobiet w ciąży i planujących ciążę do wykonania testu w kierunku HIV.

Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.

Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

Świadomość swojego statusu serologicznego przyszłych rodziców przyczyni się do zmniejszenia liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci.


W województwie podlaskim test na HIV można wykonać:
 • w punkcie anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV Białystok,
  ul. Św. Rocha 3
  Czynny w poniedziałki i środy w godz. 15.00 -18.00

 • w punkcie konsultacyjnym przy Klinice Chorób Zakaźnych UM w Białymstoku,
  ul. Żurawia 14, pawilon C, niski parter
  Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -14.00

A oto dane statystyczne określające skalę zakażeń HIV w Polsce.

Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło.
Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci.
Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych.
Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zachęca wszystkich mieszkańców powiatu w wieku prokreacyjnym do przełamania wszelkich barier uniemożliwiających wykonanie testu w kierunku HIV i poddania się badaniu.
Powszechność badań ochroni przed zakażeniem, a w przypadku wykrycia zakażenia spowoduje wdrożenie odpowiedniego leczenia i poprawę jakości życia osoby zakażonej.

Na potrzeby kampanii została uruchomiona strona internetowa: http://www.aids.gov.pl/kampanie/1test.2zycia/

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce rozpoczynając realizację kolejnej edycji projektu KIK 68 „ "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œśrodków psychoaktywnych”" zaprasza mieszkańców powiatu do zapoznania się z opracowaną na potrzeby programu stroną internetową www.zdrowiewciazy.pl oraz strony dla młodzieży www.stawiamnazdrowie.pl. Strona www.zdrowiewciazy.pl zawiera mapę wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu oraz zapowiedź nadchodzących eventów.

Zawarte na stronie materiały edukacyjne, filmy, interaktywne treœści mogą być wykorzystane w realizacji działań z zakresu promocji zdrowia w różnych obszarach (zakładach pracy, szkołach i innych instytucjach zajmujących się profilaktyką zdrowotną).

Podsumowanie VIII edycji programu "Trzymaj formę" - Gimnazjum Nr 1 w Sokółce 17.06.2014 r.

Jak co roku w ramach programu "Trzymaj formę" w Gimnazjum NR 1 w Sokółce został zorganizowany turniej wiedzy o zdrowym stylu życia adresowany do gimnazjalistów z miasta Sokółki. W tym roku szkolnym przebiegał pod hasłem "Zdrowo jemy-nie tyjemy".

Turniej wiedzy miał charakter dwuetapowy: szkolny i międzyszkolny. Etap szkolny polegał na przeprowadzeniu przez nauczyciela dwugodzinnych warsztatów edukacyjnych pt. "Jeść trzeba umieć, czyli jak zachować zgrabną sylwetkę", których celem było zespołowe wykonanie plakatów na powyższy temat i zinterpretowanie zawartych w nim treści.

W każdej ze szkół wyłoniono dwa najlepsze zespoły do reprezentowania szkoły podczas etapu międzyszkolnego.

W warsztatach szkolnych wzięło udział 120 gimnazjalistów z trzech gimnazjów w Sokółce. Do etapu międzyszkolnego przeszło 15 uczniów.

W dniu 17.06.2014 r. w Gimnazjum nr 1 w Sokółce zebrała się młodzież z 3 szkół oraz zaproszeni goście by uczestniczyć w finale turnieju wiedzy. Przed zebraną publicznością wyłonione z etapu szkolnego zespoły uczniów prezentowały swoje prace. Dodatkową atrakcją dla wszystkich był wykład dietetyka na temat problemu nadwagi i otyłości gimnazjalistów oraz skecz w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr1 w Sokółce i Quiz związany z poruszaną tematyką.

Każdy uczestnik został nagrodzony owocami.

Organizatorami turnieju byli: Gimnazjum Nr 1 w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Sokółce i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Sokółce.


Opracowała Barbara GrynczelŚwiatowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja 2014


31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data w kalendarzu aktywności promujących zdrowy styl życia. Każdego roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Co roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu.

Tegoroczne hasło obchodów to "Podnoszenie podatków od tytoniu"

Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia. Jeśli nie będziemy działać, przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.

W Światowym Dniu Bez Tytoniu 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń.

Zmniejszanie konsumpcji tytoniu, ratuje życia ludzkie

Badania pokazują, że podnoszenie podatku na wyroby tytoniowe jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynania palenia wśród młodych ludzi. Wzrost podatku , który zwiększy ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie konsumpcji tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, a nawet o 8% w większości krajów o niskich i średnich dochodach.

Ponadto, zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe jest uważane za taką formę kontroli rynku tytoniowego, która jest najbardziej opłacalna. W Światowym Raporcie Zdrowia z 2010 wykazano, że 50% wzrost akcyzy tytoniowej spowodowałoby nieco ponad 1,4 mld USD dodatkowych funduszy w 22 krajach o niskich dochodach. Jeżeli środki te zostałyby przypisane do wydatków na cele zdrowotne, wydatki rządów na zdrowie w tych krajach mogłyby wzrosnąć nawet o 50%.

Biorąc pod uwagę te dane kraje członkowskie Ramowej Konwencji WHO o Kontroli Tytoniu (WHO FCTC), powinny wdrożyć politykę zwiększania cen na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenia konsumpcji tytoniu.

Celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy. Zwiększenie przez rządy podatku na tytoń do poziomu, który zmniejsza konsumpcję tytoniu.

Finał ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia "Trzymaj formę" - rozstrzygnięty 8.05.2014 r.


Natalia Kozak, uczennica Gimnazjum z Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce zdobyła I miejsce w Polsce.

      Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: części pisemnej trwającej 45 minut i części praktycznej składającej się z 3 zadań po 30 minut na każde zadanie. Do części praktycznej przystąpiło 8 uczniów.

       Konkurs obejmował zagadnienia dotyczące: żywienia zgodnie z zasadą zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz wiedzy konsumenckiej.

    Organizatorzy konkursu celem rozładowania napięcia związanego z konkursem zorganizowali wiele atrakcji dostarczając miłych wrażeń uczestnikom konkursu jak i ich opiekunom. Główna uroczystość odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W przerwach potrzebnych na sprawdzenie prac uczestnicy obejrzeli film o historii sportu polskiego i igrzyskach olimpijskich, spotkali się ze znanymi sportowcami, obejrzeli muzeum sportu, uczestniczyli w pokazach kulinarnych oraz spotkali się z ludźmi nauki i polityki (naukowcami, posłami wchodzącymi w skład Parlamentarnego zespołu do przeciwdziałania otyłości).

      Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony. Fundatorem nagród byli: Główny Inspektor Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Opracowała Barbara Grynczel
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje o rozpoczęciu polskiej edycji kampanii "Stres w pracy? Nie, dziękuję!" koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Warszawie.

Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w imieniu organizatorów chciałby zachęcić przedsiębiorców, którzy swoimi działaniami poprawiają warunki pracy w zakładach pracy do udziału w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU - OSHA) zaprasza do składania wniosków w ramach kolejnej edycji Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk w dziedzinie BHP. W edycji tej - przypadającej na lata 2014 - 2015 - nagrody zostaną przyznane przedsiębiorcom lub organizacjom, które wyróżniają się skutecznością w zakresie oceny, eliminowania lub ograniczania stresu i innych zagrożeń psychospołecznych w pracy. Celem konkursu jest wskazywanie dobrych praktyk w zakresie bhp oraz korzyści z ich stosowania.

Informacje nt. kampanii znajdują się na stronie: http://stres.ciop.pl

Do pobrania:

o Kalendarium polskiej edycji
http://stres.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/73147/Kalendarium-polskiej-edycji-kampanii-stress-w-pracy-12-05-2014.pdf

o Plakat kampanii
http://stres.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/72971/plakat-kampanii-Stres-2014.pdf

o Ulotka kampanii
http://stres.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/72970/Ulotka-kampanii-Stres-2014.pdf

o Ulotka Konkursu Dobrych Praktyk
http://stres.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/72972/Ulotka-Konkursu-Dobrych-Praktyk-Stres-2014.pdf
OGŁOSZENIE O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH MAJĄTKU RUCHOMEGO

Dokument w fomacie PDF dostępny pod poniższym odnośnikiem.

Olimpiada  wiedzy o HIV/AIDS


15.04.2014 roku o godzinie 10.00  w Starostwie Powiatowym  w Sokółce odbył się powiatowy etap  olimpiady wiedzy o HIV/AIDS. Wzięło w niej udział 15 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sokólskiego. Eliminacje miały charakter dwuetapowy. Przez pierwsze 45 minut uczniowie zmagali się z rozwiązaniem testu składającego się 32 pytań, w którym można było otrzymać 38 punktów. Pierwszy etap wyłonił laureatów  I i II miejsca z punktacją  odpowiednio 33 i 29 punktów . Trzech uczniów z liczbą 28 punktów w teście walczyło o  trzecie miejsce w dogrywce – pisząc przez 30 minut kolejny test składający się z 20 pytań..

Ostatecznie zwycięzcami zostali:

I miejsce Ewa Głowa  uczennica kl. III Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce

II miejsce Marlena Siedzik  uczennica kl. II Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej

III miejsce Eliza Grabowska  uczennica kl. III Zespołu Szkół w Suchowoli . 

Zwycięzcy szczebla powiatowego przechodzą do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 15 maja 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Głównym organizatorem olimpiady wiedzy o HIV/AIDS jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Organizatorami na szczeblu powiatowym były Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce i Starostwo Powiatowe w Sokółce.

Nagrody ufundował Starosta Sokólski, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w BiałymstokuRozstrzygnięcie  konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia - Etapu powiatowego z dnia 7 marca 2014r.

Decyzją Komisji Konkursowej w Warszawie  do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowała się Natalia Kozak uczennica Gimnazjum z Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce. Jako jedyna będzie reprezentować powiat sokólski i województwo podlaskie na eliminacjach ogólnopolskich w Warszawie.
Za osiągnięcie nagrodę ufundował Burmistrz Sokółki.
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
7 KWIETNIA 2014
CHOROBY WEKTOROWE

 
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.
W roku 2014 tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia będą choroby przenoszone przez wektory.
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów i pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywoływać choroby, które zagrażają zdrowiu lub życiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar. Do chorób przenoszonych przez wektory, występujących w naszym województwie należą kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza.
Realizując działania w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia dążymy do tego, aby:
Rodziny mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych miały wiedzę, jak należy chronić się przed tymi chorobami.
Władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami.
Podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć.
Władze w krajach, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, podjęły kroki w celu ochrony ludności przed tymi chorobami.
Więcej informacji na: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/event/en/index.html7 marca 2014 roku w Starostwie Powiatowym w Sokółce odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj formę”


    Organizatorami konkursu są: Główny Inspektor Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców w Warszawie.Na szczeblu powiatowym konkurs zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce przy współudziale Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Sokółce. Do konkursu przystąpiło 20  uczniów ( wyłonionych spośród 90 biorących udział w eliminacjach szkolnych) z trzech gimnazjów w Sokółce. Etap szkolny i powiatowy oceniany jest przez Komisję Konkursową w Warszawie. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu 28 marca 2014 roku na stronie internetowej programu www.trzymajforme.pl , a do dnia 4 kwietnia 2014 roku informacja o wynikach dotrze do szkół. Mamy nadzieje, że uczniowie z powiatu sokólskiego zakwalifikują się do etapu ponadwojewódzkiego w Warszawie.

Nagrody na etap powiatowy ufundował Starosta Sokólski i Burmistrz Sokółki.zdjęcia:

zdj
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potwierdzeniem występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF)
Informacja w sprawie sprzedaży jako suplementu diety produktu pn. „Miracle Mineral Solution” (Miracle Mineral Supplement, MMS).

Wyjściowo jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi. Na stronach internetowych, czy na portalach aukcyjnych m.in. w serwisie Allegro.pl przedmiotowy produkt oferowany jest jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, zapalenia wątroby i nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu, z uwagi na obecność chlorynu sodu NaCLO2 o pH 13. Przypadki negatywnego oddziaływania preparatu MMS odnotowano wśród ludzi na terenie 8 krajów, m.in. w Australii, Belgii, Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii i USA.Czy Twoje dziecko Trzyma formę? - to hasło kampanii medialnej VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę.

Patronat nad kampanią objęła Monika Mrozowska – aktorka, autorka książek kulinarnych i bloga promującego
zbilansowaną dietę, a przede wszystkim matka, która swoim dzieciom chce przekazać prawidłowe nawyki żywieniowe, jak i_związane z aktywnością fizyczną.
„ To, czego ich nauczę – mam nadzieję - będzie procentować w przyszłości”

.

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce zachęca wszystkich rodziców do odwiedzenia strony internetowej programu www.trzymajforme.pl i zapoznania się z materiałami edukacyjnymi. Znajdziecie w niej Państwo szereg ciekawych informacji nt. prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej, wiedzy konsumenckiej oraz możecie Państwo skorzystać z kalkulatora kalorii i wydatku energetycznego.
     Zaangażowanie rodziców jest kluczowe w skutecznej prewencji nadwagi i otyłości, gdyż rodzina ma największy wpływ na kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych.

   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przyłączył się do kampanii medialnej ph. „Zaszczep w sobie chęć szczepienia!” i zachęca mieszkańców powiatu do zapoznania się z informacjami na temat szczepień. Szczepienia są dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Rejestrowane są nowe szczepionki, rozszerzają się wskazania do stosowania szczepionek będących na rynku, nie zawsze wiemy gdzie znaleźć informacje o szczepionkach bezpłatnych i zalecanych, gdzie można się zaszczepić, jak znaleźć lekarza, który pomoże dobrać indywidualny schemat szczepień, itd. Dlatego też na stronie internetowej akcji www.szczepienia.gis.gov.pl i_http://szczepienia.pzh.gov.pl  będzie można znaleźć wiele praktycznych informacji dotyczących organizacyjnych aspektów realizacji Programu Szczepień Ochronnych w Polsce oraz kompendium wiedzy o najnowszych zmianach w tej dziedzinie lub w oddziale Epidemiologii w_Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokółce.


01. 12. 2013r.

Światowy Dzień Walki z AIDS


Mimo wielu lat badań nad wirusem, nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Liczba zakażeń HIV stale rośnie, a wiek zakażonych się obniża. W Polsce od początku epidemii (1985r.) do 30 czerwca 2013 roku zarejestrowano ogółem 16916 zakażonych wirusem HIV, w tym co najmniej 5973 zakażonych w związku z używaniem narkotyków. Na AIDS zachorowało 2937 osób, a zmarło 1217. Liczby te nie odzwierciedlają jednak realnej skali problemu. Najnowsze dane mówią o tym, że ponad 50 proc. osób zakażonych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Osoby nieświadome swojego zakażenia stanowią źródło nowych zakażeń
Powszechna diagnostyka w kierunku zakażenia HIV jest jedynym ratunkiem dla tysięcy osób i ich bliskich żyjących w nieświadomości. Polscy specjaliści biją na alarm. Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS i Krajowe Centrum Ds. AIDS ogłosiło kampanię społeczną pod hasłem: „Znam rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Zalecam test na HIV”, adresowaną do środowisk medycznych w szczególności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ginekologów, pielęgniarek i położnych, a przez te grupy zawodowe do ogółu społeczeństwa.
Polacy wciąż sądzą, że HIV to problem głównie narkomanów i homoseksualistów.  Tymczasem stale rośnie grupa zakażonych wśród osób heteroseksualnych. Wciąż życie seksualne jest tematem wstydliwym. Hasło kampanii zachęca do złamania barier komunikacyjnych między lekarzem, a pacjentem. Zachęcamy lekarzy i personel medyczny do przeprowadzenia rozmów o indywidualnym ryzyku nabycia zakażenia i zalecania wykonywania w tym kierunku badań.


Niebezpieczny alkohol metylowy !!!

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu sokólskiego przestrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi.


Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Sokółce w związku ze zbliżającym się sezonem grypowym informuje, że na stronie internetowej www.opzg.pl jest do pobrania i wykorzystania służbowego Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, min. Rekomendacje polskich Ekspertów dotyczące profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2013/2014.Uwaga!!!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przekazuje w załączeniu skan pisma zawierającego stanowisko Głownego Inspektora Sanitarnego w kontekście wątpliwości i pytań dotyczących używania papierosów elektronicznych w miejscach objętych zakazem palenia wyrobów tytoniowych.

Najlepsi w powiecie z wiedzy o HIV/AIDS.

16.04.2013 roku o godzinie 11.00  we wszystkich powiatach województwa podlaskiego odbyła się olimpiada wiedzy o HIV/AIDS adresowana do młodzieży szkół gimnazjalnych. W powiecie sokólskim do olimpiady przystąpiło 18 uczniów z czterech szkół gimnazjalnych: Gimnazjum Nr 1, 2 i 3 w Sokółce oraz Gimnazjum w Nowym Dworze. Eliminacje miały charakter dwuetapowy. Przez pierwsze 45 minut uczniowie zmagali się z rozwiązaniem testu składającego się 21 pytań zamkniętych i dwóch pytań otwartych, za który można było otrzymać 27 punktów. Pierwszy etap wyłonił tylko laureatkę pierwszego miejsca z liczbą 25 punktów za rozwiązanie testu. Trzech uczniów z liczbą 24 punktów za test walczyło o drugie i trzecie miejsce w dogrywce – pisząc przez 30 minut kolejny test.

Ostatecznie zwycięzcami zostali:

I miejsce Małgorzata Bakunowicz uczennica kl II Gimnazjum Nr 1 w Sokółce

II miejsce Przemysław Zubrzycki uczeń kl. II Gimnazjum Nr 2 w Sokółce

III miejsce Monika Bakun Uczennica kl II Gimnazjum Nr 2 w Sokółce

     Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Punktacja kształtowała się na poziomie 18-25 punktów. Większość wyników w przedziale 22-23 punktów. Zwycięzcy szczebla powiatowego przechodzą do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 16 maja 2013 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Organizatorami powiatowej olimpiady wiedzy o HIV/AIDS byli:
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Białymstoku
 • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce
 • Starostwo Powiatowe w Sokółce.

Nagrody ufundował Starosta Sokólski, Wojewoda Podlaski i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Opracowała Barbara Grynczel


Zdjęcia:

zdjEuropejski Tydzień Szczepień 2013 – European Immunization Week (EIW)

      W dniach 22-27 kwietnia 2013 r. po raz kolejny, pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia będzie obchodzony Europejski Tydzień Szczepień 2013 – European Immunization Week (EIW). Polskie obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień 2013 koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. Więcej informacji na temat obchodów znajdziecie państwo na stronie WHO: http://www.euro.who.int/eiw2012
      Głównym celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych, jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, ukazanie korzyści, jakie niosą szczepienia w zakresie zdrowia publicznego i odporności zbiorowiskowej w celu ochrony osób, które mogą być narażone     w sposób szczególny na zakażenie, noworodki, osoby przewlekle chore w okresie leczenia immunosupresyjnego lub osoby z przeciwwskazaniami do szczepień ze względów zdrowotnych i inne.   
     PPIS w Sokółce udostępnienia zdjęcia obrazujące realizację szczepień ochronnych w gabinecie szczepień NZOZ „Vita” w Sokółce przy ul. Gen. Sikorskiego 40.

Zdjęcia:

zdj
 

 

Światowy Dzień Zdrowia  - 7 kwietnia 2013 r. obchodzony jest pod hasłem

            "Zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi”.

           Celem kampanii jest podniesienie wiedzy na temat przyczyn występowania zawałów serca i udarów mózgu oraz ich zminimalizowanie.

 Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co drugi, trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa wiedząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, nadciśnienie jest dobrze kontrolowane

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że mięsień sercowy pracuje ciężej niż powinien, co w dłuższym czasie skutkuje osłabieniem mięśnia sercowego. Im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko wystąpienia zawałów serca lub udarów mózgu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenia papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej). Niektórzy mają wysokie ciśnienie krwi, ponieważ są obciążeni dodatnim wywiadem rodzinnym. Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem..

Wysokiemu ciśnieniu krwi można zapobiegać, inwestując trochę swojego czasu i wysiłku:

Ø  Rzucając palenie, zmniejszysz ryzyko zawałów serca lub udarów mózgu już od pierwszego dnia zaprzestania palenia.

Ø  Ograniczając spożycie alkoholu

Ø  Zwiększając swoją aktywność fizyczną, co najmniej 30 minut dziennie

Ø  Jedząc co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie i ograniczając sól do co najmniej 1 łyżeczki oraz zmniejszając ilość tłuszczu w diecie

Ø   Kontrolując regularnie swoje ciśnienie krwi

Ø  Unikając stresu.

Jeśli przestrzegasz tych wszystkich zasad i mimo to Twoje ciśnienie nadal jest wysokie, należy się udać do lekarza.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce wspiera działania młodzieży

z Zespołu Szkół w Sokółce w profilaktyce nowotworowej.

W dniu 06.02.2013 w Zespole Szkół w Sokółce odbyła się akcja edukacyjna „Mam haka na raka", nad którą patronat objął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce i Starosta Sokólski.

Celem akcji była edukacja z profilaktyki nowotworowej, w szczególności raka skóry – czerniaka.

Młodzież szkolna mogła uczestniczyć w cyklu wykładów szkoleniowych poświęconych tej tematyce.

Aspekt medyczny  (etiologię, diagnostykę i profilaktykę) omówiła lekarz dermatolog Ewa Kaczan z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce, zasady bezpiecznego korzystania z solariów Helena Kozłowska –pracownik Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokółce, podstawowe założenia Kodeksu Walki z rakiem – kierownik Wydziału Zdrowia i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce – Lila Micun.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali  ulotki opracowane przez uczniów.

Galeria zdjęć:

zdj


                                  Profilaktyka grypy.

W związku z niepokojącym wzrostem zachorowań na grypę w powiecie sokólskim i łatwością rozprzestrzeniania się wirusa, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przypomina o zachowaniu podstawowych zaleceń higienicznych w życiu codziennym.

Pamiętajmy o:

 •  przestrzeganiu zasad higieny oddychania – zasłanianiu ust i nosa w czasie kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, lub zgięciem łokcia ,
 • przestrzeganiu zasad higieny rąk – częstym myciu rąk mydłem i ciepłą wodą, a w podróży chusteczkami higienicznymi nasyconymi roztworem alkoholu lub żelem do rąk ,
 • niedotykaniu rękoma oczu, nosa i ust,
 •  unikaniu bliskiego kontaktu „twarz w twarz” i podawania rąk,
 • ograniczeniu przebywania w dużych skupiskach ludzkich ( centrach handlowych, kinach),
 •  utrzymaniu w czystości często używanych przedmiotów ( telefonów, pilotów, klamek, klawiatury komputera),
 • skorzystaniu ze szczepień ochronnych przeciw grypie już w okresie jesiennym.

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań
w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Ulotki do pobrania:

Dnia 09.11.2012 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom za udział w konkursach z profilaktyki antynikotynowej

W kategorii szkół gimnazjalnych w konkursie na blog promujący modę na niepalenie wśród młodzieży zwyciężyli:

I miejsce Jakub Piekarski - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Sokółce za blog  pt. „Nie Paleniu”  (http://mow-nie-paleniu-.manifo.com/)
II miejsce Michał Sujeta - uczeń Gimnazjum Nr 2 w Sokółce za blog Pt. „Dziękuję nie palę” (dziekujeniepale.blogspot.com)
III miejsce Karol Wydra  -  uczeń Gimnazjum Nr 3 w Sokółce za blog pt. „Nie pal młodzieży!” (http://karolwydra.wix.com)
Do konkursu zgłoszono 6 blogów.  Autorami pozostałych są :

Adam Kozłowski –
uczeń Gimnazjum Nr 1 w Sokółce –blog pt. „Gimnazjalisto – nie pal!” (gimnazjalisto-nie-pal.blog.pl)
Przemysław Mojsiuszko –
uczeń gimnazjum Nr 1 w Sokółce – blog pt. „Stop nikotynie! ( www.stop-nikotynie.blogspot.com)
Szymon Chrzanowski - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Sokółce – blog pt. „Życie bez dymu” (zyciebezdymu.blog.pl)

W kategorii szkół podstawowych w konkursie na prezentację multimedialną pt. „Moje miasto wolne od dymu tytoniowego” zwyciężyli:

I miejsce Barbara Pyłko – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sokółce (pobierz prezentację)
II miejsce Maciej Kiemiesz – uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce (pobierz prezentację)
III miejsce:Jakub Chłus - uczeń Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sokółce (pobierz prezentację)
                    Szymon Sańko - uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce (pobierz prezentację)

Do konkursu zgłoszono 13 prezentacji multimedialnych.  Autorami pozostałych są :

uczniowie SP w Dąbrowie Białostockiej (Natalia Andronik, Anna Wysocka, Rafał Grajewski, Igor Dacewicz)
uczeń SP w Boguszach ( Jakub Dorosz)
uczniowie SP w \Jacowlanach (Julia Szoda, Magda Topolska)
uczennica SP Nr 1 w Sokółce (Aleksandra Wydra)
uczennica SP Nr 3 w Sokółce (Wiktoria Żuk)

Galeria zdjęć konkursy tytoniowe:

zdj
          KONKURS DOBRYCH PRAKTYK 2012-2013

W DZIEDZINIE BHP

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zaprasza do składania wniosków w ramach kolejnej edycji Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk w dziedzinie BHP. Konkurs ten, jest jednym z głównych elementów kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” i został opracowany w celu podkreślenia najlepszych przykładów współpracy kierowników i pracowników dla zapobiegania ryzyku oraz ukazania korzyści z przestrzegania zasad BHP.

W tej edycji – przypadającej na lata 2012 – 2013 – nagrody zostaną przyznane przedsiębiorstwom lub organizacjom, które wykażą się silnym przywództwem w zarządzaniu oraz aktywnym udziałem pracowników w działaniach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Najpierw zgłoszenia przechodzą przez proces selekcji na szczeblu krajowym, a następnie są przekazywane do europejskiego jury, który wybierze zwycięzców.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie
https://osha.europa.eu/pl/competitions/good-practice-award_2012-2013/index_html

W związku z powyższym w Sekcji Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sokółce są dostępne materiały zawierające informacje na temat kampanii tj . praktyczny przewodnik „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy – Partnerstwo dla prewencji”.

Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.

Wykonanie i administracja: Marek Mozyrski
administracja od 04.2014: Michał Rafałowicz